Vajinismus


*
Olumsuz otomatik düşünceler (çok canım acıyacak, delinecek, hastaneye böyle gidenler varmış!, çok kanayacak,..)

*Olumsuz otomatik düşüncelere verilen, otomatik tepkiler (kasılma, itme, bacaklarını sıkıca kapatma, bağırma, ağlama,..)

Olumsuz otomatik tepkiler sonucu cinsel ilişkiden kaçma ya da kaçınma hali. Cinsel birleşmeyi sağlıyamama durumu;VAJİNİSMUS.

Bu bir kısır döngüdür. Sevdiği adamla birlikte yaşamak ama sevdiği adamın canını yakacağını zannetmek. Evlenmek/evlilikten kaçınmak.

Günümüzün değil, kadının yüzyıllardır yaşadığı bu sorun son 5 yılda mantar gibi bitmedi ama daha fazla konuşulabilir, psikolojik olarak daha fazla yardım almayı gerektirir ciddiyete bindi. Yazılı kaynaklar oluştu ve okunmaya başlandı. Kadının kusuru olmadığı, ayıp/ günah olmadığı, yüzde yüz tedavisi olduğu, cinsel terapi ile vajinismusun üstesinden gelindiği bilinir oldu.

Vajinismus Tedavisi; Görev olmaktan çıkan, haz alınan cinsel yaşantıyı öğretme ve böylece mutlu çiftleri hedeflemektedir. Bilişsel -davranışçı yöntemler, çift terapisi ve psikoterapi süreci ile desteklenerek, “Holistik Cinsel Terapi “programı olarak harmanlanmaktadır. Çok yönlü terapi ile ortalama 8 seansta üstesinden gelinebilir hale gelen vajinismusta, bilgilendirme, aşamalı duyarsızlaştırma, gerekli durumda hipnoz programın içinde kullanılmaktadır.

Vajinismus tedavisinde en önemli birincil koşul;
*Tedaviye inanmak, iyi bir terapist /çift ilişkisi oluşturmak,
*İkinci koşul, egsezsizleri yapmaktır.

***TERAPİDE SÜREÇ ŞU ŞEKİLDEDİR. İlk seansa çiftler birlikte alınmakta, 2-3 bazen 4 seanas kadın ile devam edilmekte ,4/5-8 seans kadın-erkek seansa yine birlikte katılmaktadır. Seanslar haftada 1 yapılmaktadır.